Seneste hitlister:

CB Dancefloor Fre. 09. oktober 2026 - 00:05

Pop20 Fre. 09. oktober 2026 - 00:04

vancairo Fre. 09. oktober 2026 - 00:03

CB Critic-Alt Tors. 08. oktober 2026 - 00:05

CB 25+ Tors. 08. oktober 2026 - 00:04

Brugernavn:
Kode:

Opret profil (Register)

Kontakt

Artist eller titel:

Hittips

◄ Uge 18 - 2024 ►

DanmarkEnhedslistens Gadeband - Det Er Ikke OK (Schlager/Dansktop/Volksmusik, Singer/Songwriter)
vancairo | Søndag den 05. maj 2024 kl. 08:23

DanmarkDina Rebekka - Mr. Author (Singer/Songwriter, Pop)
vancairo | Søndag den 05. maj 2024 kl. 08:22

DanmarkCarlina De Place - Reminded (Alternative/Indie/Folk, Pop)
vancairo | Søndag den 05. maj 2024 kl. 08:22

Den Grå Side - Hej Rapport Danmark
(Pop)

vancairo | Søndag den 05. maj 2024 kl. 08:22

De Grå Sider, var nogle erotiske/pornografiske historier fra mande/pornobladet Rapport, der startede ud i 1972.
I dag tjener Søren Rasted (Aqua) penge på et show, hvor en kendt gæst læser op fra disse sider. Det skulle være "boomerhumor".
Men, han har også under navnet Den Grå Sider netop udgivet nummeret "Hej Rapport".
Et minimalistisk popnummer som en slags blanding, af hans tidligere projecter /Hej Matematik/Lazyboy.
Tekstmæssigt et nostalgisk gensyn med firserne, der næppe forståes af mange andre end folk der oplevede det. Officielt tilhører jeg dog langt fra boomergenerationerne:-)
Ganske fedt udspil, der dog nok mest tjener mest som reklame for hans tourne af shows.

Sverige USA IranSharam - PATT (Party All The Time) (Adam Beyer, Layton Giordani & Green Velvet Remix) (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 04. maj 2024 kl. 09:49

USAAva Max - My Oh My (Dance)
vancairo | Lørdag den 04. maj 2024 kl. 09:49

Storbritanien Schweiz PakistanAhadadream, Priya Ragu, Skrillex & Contra - Taka (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 04. maj 2024 kl. 09:49

StorbritanienBadger & Natasha Bedingfield - These Words (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 04. maj 2024 kl. 09:49

USA ItalienDiplo & Riva Starr Ft. Kareen Lomax - Heaven Or Not (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 04. maj 2024 kl. 09:48

StorbritanienJames Hype - Wild (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 04. maj 2024 kl. 09:48

Lukas Graham - Cheat Code Danmark
(Pop)

vancairo | Lørdag den 04. maj 2024 kl. 09:48

Bandet Lukas Graham, der i dag består af forsanger og trommeslag (!?!), er klar med spritnyt udspil - og sound.
"Cheat Codes" er et fedt popudspil, der stinker langt væk af nogle firser-halvfemsernumre, jeg ikke lige kan komme på.
Men det er en forfriskende ny lyd fra "7 Years"-folket om end, det er hvad alle andre gør nu også.
Som jeg har nævnt tidligere er sellout'et fra Lukas Graham, nok desværre alt for sent.
Man skulle "have solgt mens brødet var varmt" og man var på toppen.
I stedet er det blevet til en masse samarbejds med sekundære stjerner de seneste år og forsøg med nye sounds og genrer, men det har ikke givet et nyt internationalt hit.
Nu lider hverken Lukas Graham (eller for den sags skyld MØ) nogen nød, ved ikke at ramme Top-10, Top-50 eller Top-100 verden over.
For de har tjent rigeligt allerede - og fortsætter med at gøre.
De har store internationale hits de kan leve videre på og et internationalt publikum og en fanskare, der bliver ved at med spæde til.
Men det ville da være rart med et nyt stort internationalt hit på Top Of The World-listen.
Det sker næppe med det nye nummer "Cheat Codes" heller, men det er faktisk ret fedt - og kunne godt fortjene det.
Herhjemme bliver det (forhåbentligt) endnu et hit for Lukas Graham og om det rækker til Top-10 på Denmark-Danmark-listen må vi vente og se.

TGlad | Lør. 04. maj 2024 kl. 12:03

5000 views på 24 timer. Det er nye tider for Graham. Jeg tror bandet kommer til at leve af de gamle hits.

vancairo | Søn. 05. maj 2024 kl. 08:10

Hold da op ja. Havde jeg ikke engang set. Tjekkede lige om der var andre uploads af nummeret, der løb med alle de mange views. Det er der ikke. Måske releasen er forsinket på andre markeder, eller det bare er TikTok der løber med fokus. Er de så glemte nu, forklarer det måske også at de er røget på nyt pladeselskab.

Purple Disco Machine Feat. Benjamin Ingrosso, Nile Rodgers & Shenseea - Honey Boy Sverige USA Tyskland
(Pop, Funk)

TGlad | Lørdag den 04. maj 2024 kl. 09:47

Tyske Purple Disco Machine slog igennem i 2020 med kæmpehittet
“Hypnotized” som for alvor gjorde at Nu Disco genren igen fik et publikum på mainstream scenen.
PDM er især populær i Europa og topper dancecharten i Tyskland når der kommer nye udspil fra hans side.
I 2022 var han også den første “Disco” Dj som fik et set på den elektroniske karavane Tomorrowland.
Nu er der igen nyt musik fra PDM med den fantastiske disco pop basker “Honey Boy” hvor svenske Benjamin Ingrosso står for vokalen.
Han blev kendt i hjemlandet i 2006 ved at stille op i junior melodifestivalen. I 2018 repræsenterede han så Sverige i Eurovisionen og blev dermed et stort navn i Skandinavien.
“Honey Boy” er i den grad kandidat til at blive et kæmpe hit.

USAPearl Jam - Wreckage (Rock)
vancairo | Fredag den 03. maj 2024 kl. 08:47

Holland UkraineWithin Temptation Ft. Alex Yarmak - A Fool´s Parade (Rock)
vancairo | Fredag den 03. maj 2024 kl. 08:47

MexicoThe Warning - Sick (Rock)
vancairo | Fredag den 03. maj 2024 kl. 08:47

SverigeRoyal Republic - Ain´t Got Time (Rock)
vancairo | Fredag den 03. maj 2024 kl. 08:47

Hypaton & David Guetta - Feeling Good Frankrig Canada Italien
(Dance/Electronica/House)

TGlad | Fredag den 03. maj 2024 kl. 08:46

Allesteds værende David Guetta er teamet op med en af de helt nye store navne på Dance scenen, nemlig Hypaton som i 2023 scorede sig et stort hit med remixet af La Bounce hittet “Be My Lover” hvor Guetta også gæstede remixet.
Nu er de så sammen om at forvandle klassikeren “Feeling Good” til et dansevenlige hit.
Vokalen udføres af megastjernen Michael Búble og med de så velkendte Guetta toner er dette noget der spås at blive kæmpestort sommeren over.

SpanienBaccara - Vamos Al Cielo (Disco/Hi-NRG, Pop)
vancairo | Torsdag den 02. maj 2024 kl. 10:36

StorbritanienThe Last Dinner Party - The Feminine Urge (Alternative/Indie/Folk, Rock)
vancairo | Torsdag den 02. maj 2024 kl. 10:36

USABarbra Streisand - Love Will Survive (Pop)
vancairo | Torsdag den 02. maj 2024 kl. 10:36

NorgeGirl In Red - Too Much (Pop)
vancairo | Torsdag den 02. maj 2024 kl. 10:35

GrækenlandMando - Óla Sou (Pop)
vancairo | Torsdag den 02. maj 2024 kl. 10:35

USABlondshell Ft. Bully - Docket (Rock, Alternative/Indie/Folk)
vancairo | Torsdag den 02. maj 2024 kl. 10:35

Haddaway - Lift Your Head Up Tyskland Trinidad & Tobago
(Pop)

vancairo | Torsdag den 02. maj 2024 kl. 10:35

"WHat Is Love" synes i dag at være et OneHitWonder for Trinidad-Tyskeren Haddaway.
Men faktisk gik "Life" også No. 1. mange steder bla. Eurochart Hot 100 og "I Miss You" og "Rock My Heart" gik også Top-10 mange steder.
Flere gode udspil er det blevet til siden succesårene 1993/1994, men de har aldrig nået samme højde.
Nu tildags er de We Love The 90's og lignende festivaler/konceret, hvor Haddaway har succes med sin velkendte og vocal og store hits.
Lige klar til sæsonen er der nu nyt udspil klar i form af det firser-agtige popnummer "Lift Your Head Up".
Skrevet og indspillet derhjemme da Covid-19 var på sit højeste (det tager stadigvæk mange liv - vi ignorerer det bare) og siden fået en overhaling af produceren Paul Keenan.
Et rigtigt fedt nummer og klar som tester på vores legende chart CB 25+ i denne uge.
Snup en lytter!

Evi Goffin - To The Moon And Back Belgien
(Dance/Electronica/House)

TGlad | Torsdag den 02. maj 2024 kl. 10:35

Det er ikke sikkert at navnet Evi Goffin siger dig ret meget, men når så jeg nævner at hun var forsanger i hitgruppen Lasgo fra 2001-2008 så tænker jeg at en klokke ringer. Hvertfald hvis du lyttede til Dance genren i den periode. For megshittet “Something” fra 2001 var allestedsværende i det år.
Nu er 43 årige Goffin så solo med hendes take på Savage Garden klassikeren “To The Moon And Back”. Stilen er ret Lasgo agtig med det nutids populære techno beat og med Evi’s vidunderlige vokal er dette blevet en super fed version.

USATommy Richman - Million Dollar Baby (Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Onsdag den 01. maj 2024 kl. 12:01

IndienKalpna & Neelkamal Singh - Maroon Color Sadiya (Pop, Indian/Hindi/Bollywood)
vancairo | Onsdag den 01. maj 2024 kl. 12:01

USALay Bankz - Tell Ur Girlfriend (Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Onsdag den 01. maj 2024 kl. 12:01

Nigeria Jamaica Puerto RicoRvssian, Rauw Alejandro & Ayra Starr - Santa (Urban/Soul/Rap/Hiphop, Latino/Reggaeton)
vancairo | Onsdag den 01. maj 2024 kl. 12:01

RuslandMorgenshtern - Poslednyaya Lyubov (Urban/Soul/Rap/Hiphop, Rock)
vancairo | Onsdag den 01. maj 2024 kl. 12:01

IndienKhesari Lal Yadav & Khushi Kakkar - Bhauji Lenge Lenge (Dance/Electronica/House, Indian/Hindi/Bollywood)
vancairo | Onsdag den 01. maj 2024 kl. 12:01

BelgienHooverphonic - The Best Day Of Our Life (Pop, Rock)
vancairo | Onsdag den 01. maj 2024 kl. 12:01

MalaysiaAndrew Tan - The Song Of Hearts (Pop)
vancairo | Onsdag den 01. maj 2024 kl. 12:01

USAMötley Crüe - Dogs Of War (Rock)
vancairo | Onsdag den 01. maj 2024 kl. 12:00

USATaylor Swift - My Boy Only Breaks His Favorite Toys (Pop)
vancairo | Onsdag den 01. maj 2024 kl. 12:00

IndonesienLyodra - Tak Dianggap (Pop)
vancairo | Onsdag den 01. maj 2024 kl. 12:00

DanmarkAnton Westerlin & Lamin - Chanel Freestyle (Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Tirsdag den 30. april 2024 kl. 09:13

DanmarkLittGloss & Someone - Anymore (Dance/Electronica/House, Pop)
vancairo | Tirsdag den 30. april 2024 kl. 09:13

DanmarkMas & Hans Philip - Gennem Dit Hjerte (Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Tirsdag den 30. april 2024 kl. 09:13

DanmarkAlexander Oscar - Venus (Pop)
vancairo | Tirsdag den 30. april 2024 kl. 09:12

Alicia Creti - Going Down Canada
(Pop)

vancairo | Tirsdag den 30. april 2024 kl. 09:12

TikTok kan også launche karrierer for mere originale artister.
Således er canadiske Alicia Creti blevet kendt via den virale platform, med bla. coverversioner.
Hun skriver dog også er udgiver musik selv.
Her er det det absolut fremragende PopSoul-udspil "Going Down" det gælder.
Et flot, flot popnummer, der med canadierens sprøde vocal giver det en glasur af Soul.
Amy Winehouse, Anastacia mfl. kommer op på nethinden, når hører "Going Down".
Et klart kæmpe airplayhit, hvor det måtte få chancen.
Snup en lytter til Alicia Creti og hendes "Going Down", folkens.

DanmarkIceKiid - Cartier Linser (Urban/Soul/Rap/Hiphop, Dance/Electronica/House)
vancairo | Mandag den 29. april 2024 kl. 10:00

Danmark SverigeLøv Li - Until We´re Old (Pop, Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Mandag den 29. april 2024 kl. 10:00

DanmarkElla Augusta - Baglæns (Pop)
vancairo | Mandag den 29. april 2024 kl. 10:00

Tiroler Schmäh - You Want Love (Maria, Maria) Østrig
(Dance)

Philip | Mandag den 29. april 2024 kl. 07:38

Tilbage i 1987 havde tyske Mixed Emotions et hit nede i det tyske med "You Want Love", der også nåede 1,-plads på min hitliste i marts 1987,.

Bag Mixed Emotions stod bl.a. Drafi Deutscher, der også stod bag Masquerade, altså dem med "Guardian Angel" i julen 1983.

Nu er det østrigske Tiroler Schmäh der har genindspillet nummeret i en 2024-version. Tiroler Schmäh er, så vidt jeg kan læse mig til, mest kendt fra de sociale medier i de tysksprogede lande.

Intet slår originalen, men det er stadig fedt at høre at der faktisk er nogle der kan huske nummeret.

Ugens HitPick

St. Paul - Colder USA
(Disco/Hi-NRG, Dance/Electronica/House)

vancairo | Mandag den 29. april 2024 kl. 00:04

Ugens HitPick er hentet i USA - nærmere betegnet Birmingham, Alabama.
St. Paul (Paul Janaway) har udgivet musik siden 2014, som frontmand i soulbandet St. Paul And The Broken Bones.
Nu er han solo og klar med hittet "Colder".
Nummeret er et brølende DiscoPopDance-track, der minder om sounden fra Gnarls Barkley og Rag'N'Bone Man (når denne er i selskab med Calvin Harris).
Ikke mindst takket være Janaways fantastiske vocal.
Addet en tydelig visuel inspiration af Elton John præsenterer St. Paul hittet, som vi altså giver lidt ekstra fokus her på ChartBase i denne uge.
Snup en lytter til "Colder", folkens!

Vælg en uge
Januar01020304
Februar05060708
Marts0910111213
April14151617
Maj18192021
Juni2223242526
Juli27282930
August31323334
September3536373839
Oktober40414243
November4445464748
December49505152

Vælg et år:

2007   2008   2009  

2010   2011   2012  

2013   2014   2015  

2016   2017   2018  

2019   2020   2021  

2022   2023   2024  

2025   2026