Seneste hitlister:

Top Of The World Ons. 14. oktober 2026 - 00:05

CB VideoChart Ons. 14. oktober 2026 - 00:04

CB Denmark-Danmark Tirs. 13. oktober 2026 - 00:05

Top Of ChartBase Man. 12. oktober 2026 - 00:04

Brugernes Top-50 Søn. 11. oktober 2026 - 00:01

Brugernavn:
Kode:

Opret profil (Register)

Kontakt

Artist eller titel:

Hittips

◄ Uge 06 - 2024 ►

AustralienSia & Kylie Minogue - Dance Alone (Pop, Dance/Electronica/House)
inter1908 | Søndag den 11. februar 2024 kl. 07:57

BelgienOscar And The Wolf - Angel Face (Pop)
MathiasPDK | Søndag den 11. februar 2024 kl. 07:57

StorbritanienEverything Everything - The End Of The Contender (Alternative/Indie/Folk)
MathiasPDK | Søndag den 11. februar 2024 kl. 07:57

SverigeElisa Lindstrøm - Forever Yours (Pop, Schlager/Dansktop/Volksmusik)
inter1908 | Søndag den 11. februar 2024 kl. 07:57

AustralienSlumberjack - To Be Loved (Dance/Electronica/House)
MathiasPDK | Søndag den 11. februar 2024 kl. 07:57

The Roop - Simple Joy Litauen
(Pop, Dance)

Philip | Søndag den 11. februar 2024 kl. 07:55

Litauiske The Roop led samme skæbne som os i 2020, hvor man aflyste Eurovisionen på grund af covid19. Pandemien udstillede at mange lande var mange år bagud med det der nymodens internet, sammenlignet med de nordiske lande, og det gav sig så også udslag i at de ikke bare afholdt en online-udgave af showet.

I år er de igen i spil som Litauens bidrag. Om det bliver dem, ved vi dog først den 17. februar, og måske er den ikke ESC-agtig nok i stilen, men det er i hvert fald et nummer, som er radiovenligt med bløde dancebeats, som jeg husker det for ca. 10 år siden.

Storbritanien FrankrigKungs, David Guetta & Izzy Bizu - All Night Long (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 10. februar 2024 kl. 09:00

Sverige TysklandRobin Schulz & Topic Ft. Oaks - One By One (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 10. februar 2024 kl. 09:00

Sverige GrækenlandSteve Angello - Me (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 10. februar 2024 kl. 09:00

Storbritanien FrankrigDisclosure Ft. Eliza Doolittle - You & Me (Rivo Remix) (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 10. februar 2024 kl. 08:59

Storbritanien USAGorgon City Ft. Bbyafricka - Biggest Regret (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 10. februar 2024 kl. 08:59

Sophie Ellis-Bextor - Murder On The Dancefloor (PNAU Remix) Storbritanien Australien
(Pop, Disco/Hi-NRG)

vancairo | Lørdag den 10. februar 2024 kl. 08:59

Det er noget af en balancegang, når det drejer sig om "gamle" numre, der pludseligt hitter igen.
På Denmark-Danmark-listen medtager vi dem slet ikke, mens Top Of The World-listen får besøg af de største af dem.
P.t. er Sophie Ellis-Bextor's megahit fra 2001-2003 "Murder On The Dancefloor" blevet noget af et megahit - igen.
Efter at have været brugt i filmen "Saltburn" har den britiske sangerindes største hit til dato, nemlig fået så meget succes igen, at det matcher den oprindelige - og måske mere til, nogle steder.
På Top Of The World-listen, smuttede klassikeren i denne uge, lige netop ind i Top-10.
Jeg tror både Philip og jeg ville elske at give mere plads til de ældre numre, fra "dengang man lavede ordentlig musik". Men det er jo bare en glidebane og ualmindeligt dræbende får ny musik.
Så er det jo godt, at der lige kan komme et nyt remix, der gør nummeret "nyt og aktuelt" igen :-)
Her er den australske PNAU er har leget lidt med monsterhittet. Fornuftigt nok, ikke for meget - da det jo er originalen folk er vilde med nu.
Men lidt ekstra skruet op for strygerne og en smule mere Disco-produktion er der lavet.
Det er virkeligt ikke meget, men nok til at det lige er et friskt pust, til et i forvejen fremragende nummer.
Needless to say - Sophie Ellis-Bextors flotte og unikke vokal, er altid en fryd for øret.
P.t. er hun i øvrigt No. 3. på vores CB 25+chart, med det nye nummer "As Long As I Belong".
Men som med andre nye udspil fra hende de seneste år, så er det ikke de officielle charts hun hitter på - desværre.
Måske det hele ændres nu - man ved aldrig.
Snup en lytter til PNAU-remixet af "Murder On The Dancefloor", folkens!

StorbritanienJudas Priest - Crown Of Horns (Rock)
vancairo | Lørdag den 10. februar 2024 kl. 08:37

USAGreen Day - Dilemma (Rock, Alternative)
vancairo | Lørdag den 10. februar 2024 kl. 08:37

StorbritanienBruce Dickinson - Rain On The Graves (Rock)
vancairo | Lørdag den 10. februar 2024 kl. 08:37

StorbritanienFrank Turner - Do One (Rock, Pop)
vancairo | Lørdag den 10. februar 2024 kl. 08:37

FrankrigBon Entendeur Vs. Nicoletta - Fio Maravilha (Dance/Electronica/House, Pop)
vancairo | Lørdag den 10. februar 2024 kl. 08:36

StorbritanienShaznay Lewis - Kiss Of Life (Pop)
vancairo | Lørdag den 10. februar 2024 kl. 08:36

USABilly Joel - Turn The Lights Back On (Singer/Songwriter, Pop)
vancairo | Torsdag den 08. februar 2024 kl. 10:32

USAGossip - Real Power (Pop, Alternative/Indie/Folk)
vancairo | Torsdag den 08. februar 2024 kl. 10:32

AustralienDannii Minogue & Autone - Thinking ´Bout Us (Dance/Electronica/House, Pop)
vancairo | Torsdag den 08. februar 2024 kl. 10:32

IrlandNewDad - Nightmares (Alternative/Indie/Folk, Rock)
vancairo | Torsdag den 08. februar 2024 kl. 10:32

USASleater-Kinney - Say It Like You Mean It (Alternative, Rock)
vancairo | Torsdag den 08. februar 2024 kl. 10:32

Cuba SpanienEnrique Iglesias & Yotuel - Fría (Latino/Reggaeton, Pop)
vancairo | Torsdag den 08. februar 2024 kl. 10:31

USAWaxahatchee Ft. MJ Lenderman - Right Back To It (Alternative, Country/Americana)
vancairo | Torsdag den 08. februar 2024 kl. 10:31

StorbritanienOMD - Kleptocracy (Synthpop)
vancairo | Torsdag den 08. februar 2024 kl. 10:31

IrlandSprints - Heavy (Rock, Alternative/Indie/Folk)
vancairo | Torsdag den 08. februar 2024 kl. 10:31

StorbritanienJamie Xx - It´s So Good (Alternative/Indie/Folk)
vancairo | Torsdag den 08. februar 2024 kl. 10:31

Gåte - Ulveham Norge
(Rock, Nordic Folk/Volksmusik)

vancairo | Torsdag den 08. februar 2024 kl. 10:30

For et par uger siden stødte jeg på nummeret "Ulveham" og "gemte" det, til et muligt HitPick.
Det blev det ikke til. Men til gengæld fandt jeg i weekenden ud af, at det var et af finalenumrene ved den norske Melodi Grand Prix.
I år, kom fodbold desværre i vejen for at jeg fik fulgt med et den norske musikfest. Men så slipper jeg for skuffelsen, med at sammenligne med det danske :-)
"Ulveham" gik hen og vandt og det norske Folk-Metalband skal repræsenterer Norge ved Eurovision Song Contest.
Gåte har været en del igennem, for at vinde.
Faktisk udkom "Ulveham" på en EP fra dem, men blev så "skåret ned" så det passede til musikkonkurrencen.
Men da det bygger på en gammel middelalderballade og i øvrigt også bruger tekst fra et gammelt nummer. Ja så blev det efter at have vundet semifinalen d. 20 januar "skrevet om", så det ikke overtrådte ESC's regler - og vandt så i nummerets tredje version, her i weekenden.
Det var en store vinder ved folket, mens de internationale juryer havde gode gamle Keiino som vindere.
Det havde den danske jury også - de gav slet ikke "Ulveham" point.
Gåte synger det flotte rocknummer på norsk, men det er selvfølgelig Folk-elementet i det, som gør det så specielt og som bestemt giver det en god chance, for en god placering ved ESC.
Snup en lytter, folkens!

USA JamaicaYG Marley - Praise Jah In The Moonlight (Reggae/Dancehall/Ragga/Ska)
vancairo | Onsdag den 07. februar 2024 kl. 09:09

SydkoreaTwice - I Got You (Pop)
vancairo | Onsdag den 07. februar 2024 kl. 09:09

KinaZhang Zhehan - No.1 Player (Rock)
vancairo | Onsdag den 07. februar 2024 kl. 09:09

USAMuni Long - Made For Me (Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Onsdag den 07. februar 2024 kl. 09:09

NigeriaKizz Daniel Ft. Davido - Twe Twe (African/Afropop)
vancairo | Onsdag den 07. februar 2024 kl. 09:09

MexicoOscar Ortiz x Edgardo Nuñez - First Love (Latino/Reggaeton)
vancairo | Onsdag den 07. februar 2024 kl. 09:09

IndienAnuv Jain - Husn (Pop)
vancairo | Onsdag den 07. februar 2024 kl. 09:09

EgyptenTamer Ashour - Haygely Mawgow3 (Pop, Arabic/Turkish)
vancairo | Onsdag den 07. februar 2024 kl. 09:09

IndienRaj Mawar & Manisha Sharma - Matak Chalungi (Indian/Hindi/Bollywood, Dance/Electronica/House)
vancairo | Onsdag den 07. februar 2024 kl. 09:09

USAMannequin Pussy - Nothing Like (Alternative/Indie/Folk, Rock)
vancairo | Onsdag den 07. februar 2024 kl. 09:09

USAKhruangbin - A Love International (Urban/Soul/Rap/Hiphop, Alternative/Indie/Folk)
vancairo | Onsdag den 07. februar 2024 kl. 09:09

Kaleen - We Will Rave Østrig
(Dance)

Philip | Onsdag den 07. februar 2024 kl. 00:04

Her i Danmark afholdes der Melodigrandprix om et par uger, men i Østrig har de allerede den 16. januar udvalgt deres bidrag til den europæiske finale.

Det bliver Kaleen og nummeret "We Will Rave".
Nummeret er ikke specielt typisk for ESC, men så alligevel. Med tanke på hvor gode kår dancegenrerne trods alt har haft dér de senere år, er det måske ikke helt ved siden af.
De er dømt en blanding af eurodance og E-Type, som han lød i midten af 1990'erne.

Vil du høre studieversionen, kan den høres her:
https://www.youtube.com/watch?v=-b6Q_UeeQ30

Philip | Fre. 09. februar 2024 kl. 22:57

Det oprindelige link er allerede fjernet, men jeg har opdateret det med videoen til sangen.

DanmarkMerro8 Ft. Gilli - Intet Nyt (Pop, Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Tirsdag den 06. februar 2024 kl. 09:41

DanmarkJonah Blacksmith - Up (Pop)
vancairo | Tirsdag den 06. februar 2024 kl. 09:41

DanmarkGobs - Livet Er Kort (Dance/Electronica/House, Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Tirsdag den 06. februar 2024 kl. 09:41

Danmark GrønlandNikku - Tarrileravit (Alternative Version) (Pop, Rock)
vancairo | Tirsdag den 06. februar 2024 kl. 09:41

DanmarkAnne Katrine Tove - Hører Din Stemme (Pop, Schlager/Dansktop/Volksmusik)
vancairo | Tirsdag den 06. februar 2024 kl. 09:41

DanmarkClara Sofie Ft. Lærke Emilie & Gustav Boje - Omvej (Dance/Electronica/House, Pop)
vancairo | Tirsdag den 06. februar 2024 kl. 09:41

DanmarkRigmor - Vælter Vi Mørket (Alternative, Pop)
vancairo | Tirsdag den 06. februar 2024 kl. 09:41

DanmarkFirst Hate Ft. Lina Rafn - Rock Song (Dance/Electronica/House, Alternative/Indie/Folk)
vancairo | Tirsdag den 06. februar 2024 kl. 09:40

DanmarkIomfro - Barnets Stilling (Pop, Alternative/Indie/Folk)
vancairo | Tirsdag den 06. februar 2024 kl. 09:40

Danmark FærøerneHamferd - Ábær (Rock)
vancairo | Tirsdag den 06. februar 2024 kl. 09:40

DanmarkSebastian Wibe Ft. Lova - Belong (Dance/Electronica/House)
vancairo | Tirsdag den 06. februar 2024 kl. 09:40

DanmarkDøtre - Empress (Pop)
vancairo | Tirsdag den 06. februar 2024 kl. 09:40

DanmarkGobs Ft. IceKiid - Ud Af Hovedet (Urban/Soul/Rap/Hiphop, Pop)
vancairo | Tirsdag den 06. februar 2024 kl. 09:40

Danmark FærøerneHerborg Torkilsdóttir - Jeg Er Fløjet (Schlager/Dansktop/Volksmusik, Pop)
vancairo | Tirsdag den 06. februar 2024 kl. 09:40

DanmarkSilvia - Ændre Mig (Pop, Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Tirsdag den 06. februar 2024 kl. 09:40

Thor Farlov Ft. Noah Carter - Alt Det Danmark
(Urban/Soul/Rap/Hiphop, Pop)

vancairo | Tirsdag den 06. februar 2024 kl. 09:39

Thor Farlov, den ene halvdel af hedengangne X-Factor-gruppen Cityboys, har indtil nu haft fem solohits inde på CB Denmark-Danmark.
Hits er måske så meget, sagt for samlet er det kun blevet til 17 uger - altså lidt over 3 uger i Top-100, per udspil.
Det højeste peak har været på plads 46.
I denne uge, overgåes dette dog med en entry på plads 42. for "Alt Det".
Der er så også sat endnu flere sejl til, i jagten på mere end blot fan-streaming.
Der samples fra Danseorkestrets "Himmel Og Jord" og kult-rapperen Noah Carter er hævet ind for lidt street-credibilty.
Noah Carter, var ham alle auto-tune-rappere ville have "frigivet" i deres mange første hits.
Han kom også ud af fængslet, men insisterede på at rappe på engelsk, modsat sine kollegaer.
I lang tid var der rygter om et internationalt gennembrud, men det kom aldrig.
Herhjemme har hans fem solo-singler 31 uger tilsammen på Denmark-Danmark-listen og et samlet peak på plads 41.
Altså bestemt heller ikke imponerende.
Men for 2 uger siden vendte han tilbage på dansk, trods titlen "WinWin".
Her er det indtil videre blevet til et peak på plads 28. og selvom udspillet, ser ud til at være gået i stå der, er peaket altså allerede bedre end hans tidligere solosingler.
Nu sælger han så helt ud og er featured på Cityboys-Farlov's udspil her.
"Alt Det" er et melllow R'n'B-nummer, som lyder ganske OK. Men R'n'B har bare ikke store chancer herhjemme, så alt i alt kommer det bare til at virke, som et forsøg på at "tagge" de to artister, til forskellige fanbaser.
Måske virker det - blandingen af teenagepiger og ghetto-rap-fans - og måske kommer der endda et hit ud af det.
Bedøm selv!

USA CanadaJason Derulo & Michael Buble - Spicy Margarita (Pop, Jazz/Swing/Easy nListening)
inter1908 | Mandag den 05. februar 2024 kl. 11:37

SverigeDolly Style - Girls Girls Girls (Synthpop)
inter1908 | Mandag den 05. februar 2024 kl. 11:37

Ugens HitPick

Andruss - Frikitona Mexico
(Dance/Electronica/House, Latino/Reggaeton)

vancairo | Mandag den 05. februar 2024 kl. 00:05

Ugens HitPick er en clubbanger, der bliver ved med at buzze på diverse clubcharts rundt omkring.
"Frikitona" har et halvt år på bagen, men fortjener mere end blot, at "være lige ved" at hitte.
Udspillet kommer fra den mexicanske DJ/producer Andruss og er et friskt pust, på den latinamerikanske musicscene, der er overfyldt med traditional/folk-regaaeton i denne tid.
"Frikitona" sampler den puertoricanske reggaeton duo Plan B's hit af samme navn fra 2005.
Der er gang i den og den er ret catchy, når den først får et par lyt.
Så giv ugens HitPick fra Andruss, den fede "Frikitona" et lyt eller to, folkens!

Vælg en uge
Januar01020304
Februar05060708
Marts0910111213
April14151617
Maj18192021
Juni2223242526
Juli27282930
August31323334
September3536373839
Oktober40414243
November4445464748
December49505152

Vælg et år:

2007   2008   2009  

2010   2011   2012  

2013   2014   2015  

2016   2017   2018  

2019   2020   2021  

2022   2023   2024  

2025   2026