Seneste hitlister:

CB EUROPlay Lør. 10. oktober 2026 - 00:05

Philip Lør. 10. oktober 2026 - 00:00

CB Dancefloor Fre. 09. oktober 2026 - 00:05

Pop20 Fre. 09. oktober 2026 - 00:04

vancairo Fre. 09. oktober 2026 - 00:03

Brugernavn:
Kode:

Opret profil (Register)

Kontakt

Artist eller titel:

Hittips

◄ Uge 49 - 2022 ►

USAThe Blessed Madonna Ft. Uffie - Serotonin Moonbeams (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 10. december 2022 kl. 00:52

Tyskland CanadaRobin Schulz Ft. Mougleta - Rockstar Baby (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 10. december 2022 kl. 00:52

StorbritanienSidemen Ft. JME - Christmas Drillings (Urban)
vancairo | Lørdag den 10. december 2022 kl. 00:52

Mosimann - Dancing On My Own (Pop)
Philip | Lørdag den 10. december 2022 kl. 00:52

MrOrange - Dancing On My Own
(Dance/Electronica/House)

Philip | Lørdag den 10. december 2022 kl. 00:50

For et par måneder siden tippede jeg MrOrange med nummeret "Roll the Dice" med ordene at konceptet indtil videre stadig holdt hos mig.

Det gjorde det så ikke helt, da nummeret ikke så meget som boblede under min top-20.

 

Vi prøver igen, og denne gang er nummeret føjet til minhttps://www.youtube.com/playlist?list=PLJig-aVkxZ0qaoFUCoCP6ogn4tw6dpEvG" target="_blank"> top-20-playliste på YouTube. SÅ er der måske en chance for at jeg husker den når jeg engang igen får opdateret min hitliste.

USAMetallica - Lux Æterna (Rock)
vancairo | Fredag den 09. december 2022 kl. 01:08

Storbritanien USASG Lewis & Lucky Daye Ft. Ty Dolla Sign - Vibe Like This (Urban)
vancairo | Fredag den 09. december 2022 kl. 01:08

USAGodsmack - You And I (Rock)
vancairo | Fredag den 09. december 2022 kl. 01:08

Basic Element, Dr. Alban, Waldo’s People Ft. Elize Ryd - Life Is Now Sverige Finland
(Dance/Electronica/House)

vancairo | Fredag den 09. december 2022 kl. 01:05

Julen kommer tidligt i år - i hvert fald hvis man er til halvfemsernes EuroDance.

Her er det triple op på EuroDance-gensyn oven i købet.

Svenske Basic Element der især mellem 1993-1995 lagde de skandinaviske hitlister for deres fødder, med bla. hits som "Move Me", "The Promise Man", "Touch", The Ride" mfl.

Svensk-nigerianske Dr Alban der indtog verden med megahits som "It´s My Life", "Sing Hallelujah", "Hello Africa", "Look Who´s Talking" mfl.

Samt finske Waldo´s People der hittede med "U Drive Me Crazy" og senere deltog i Eurovision Song Contest. 

Vocalist er ligesom dengang, af en noget stærkere slags end vi ofte får på nutidens hitlister. Det er nemlig bla. svenske Elize Ryd, som man især slår sine folder i det svenske Metal Band Amaranthe.

"Life Is Now" hedder deres fælles udspil, som rammer sounden ret godt fra dengang og uden at falde igennem. Det er den mere radiovenlige EuroDance og med et touch af nostalgi.

Jeg er ramt og "Life Is Now" er naturligvis en nyhed på min egen private bruger-chart i denne uge.

Men - man skal ikke forvente at se udspillet overtage nutidens streaming-charts - desværre. Men mindre kan også gøre det.

Snup en lytter, folkens. 

SverigeFirst Aid Kit - A Feeling That Never Came (Alternative)
vancairo | Torsdag den 08. december 2022 kl. 11:43

StorbritanienBananarama - Running With The Night (Pop)
vancairo | Torsdag den 08. december 2022 kl. 11:43

StorbritanienLittle Simz - How Did You Get Here (Urban)
vancairo | Torsdag den 08. december 2022 kl. 11:43

Storbritanien Holland TysklandCaught In The Act - Let This Love Begin (Jason Parker Remix) (Dance/Electronica/House)
vancairo | Torsdag den 08. december 2022 kl. 11:43

AustralienRoyel Otis - Kool Aid (Alternative)
vancairo | Torsdag den 08. december 2022 kl. 11:43

SverigeJenny Berggren - Open And Alive (Pop)
vancairo | Torsdag den 08. december 2022 kl. 11:43

Storbritanien AustralienDaniel Avery Ft. HAAi - Wall Of Sleep (Dance/Electronica/House)
vancairo | Torsdag den 08. december 2022 kl. 11:42

FrankrigPatrick Bruel - Encore Une Fois (Pop)
vancairo | Torsdag den 08. december 2022 kl. 11:42

StorbritanienGorillaz - Baby Queen (Alternative)
vancairo | Torsdag den 08. december 2022 kl. 11:42

Fish From Japan - Firefly Storbritanien
(Dance/Electronica/House)

Philip | Torsdag den 08. december 2022 kl. 00:00

Fish from Japan kommer ikke fra Japan, men derimod Hull i England.

I nummeret "Firefly" er der en skønsom blanding af dancebeats og New Romantic fra 1980´erne, som bl.a. Spandau Ballet, Duran Duran og lignende grupper stod for dengang.

Således er "Firefly" heller ikke en cover på "Your Firefly", der var et stort hit hos mig i 2016.

USA CanadaMetro Boomin, The Weeknd & 21 Savage - Creepin´ (Urban)
vancairo | Onsdag den 07. december 2022 kl. 00:49

Storbritanien USARaye Ft. 070 Shake - Escapism. (Urban)
vancairo | Onsdag den 07. december 2022 kl. 00:48

USA Skotland Wales Colombia LibanonNicki Minaj Ft. Maluma, & Myriam Fares - Tukoh Taka (Dance/Electronica/House)
vancairo | Onsdag den 07. december 2022 kl. 00:48

IndienAmmy Virk - Chann Sitare (Pop)
vancairo | Onsdag den 07. december 2022 kl. 00:48

AserbajdsjanErmenita - Sekret (Remix) (Pop)
vancairo | Onsdag den 07. december 2022 kl. 00:48

USAMetro Boomin, Future & Chris Brown - Superhero (Heroes & Villains) (Urban)
vancairo | Onsdag den 07. december 2022 kl. 00:48

USALady Gaga - Bloody Mary (Synthpop)
vancairo | Onsdag den 07. december 2022 kl. 00:48

USA Tyskland New ZealandKiki Rockwell - Madeline (Alternative)
vancairo | Onsdag den 07. december 2022 kl. 00:48

USADisturbed - Bad Man (Rock)
vancairo | Onsdag den 07. december 2022 kl. 00:48

USAYves Tumor - God Is A Circle (Alternative)
vancairo | Onsdag den 07. december 2022 kl. 00:48

Bente - Als Ik Met De Wind Kon Dansen Holland
(Alternative)

Philip | Onsdag den 07. december 2022 kl. 00:46

Jeg elsker når kunstnerne vælger at synge på deres eget sprog i stedet for engelsk. Og hollænderne er ikke bange for det, men nun taler de også et germansl sprog ligesom os (og i øvrigt englænderne), så sproget er ikke helt fjernt fra dansk.

 

Når jeg googler Bente, er det ikke til at se om det er en enkeltperson eller en gruppe der bærer navnet, men der er ingen tvivl om at hun/de kommer fra Holland.

Musikken er synth, der er mere indie end dance.

DanmarkLukas Graham - Last Christmas (Pop)
vancairo | Tirsdag den 06. december 2022 kl. 01:13

DanmarkMichèle - Meet Me Halfway (Pop)
vancairo | Tirsdag den 06. december 2022 kl. 01:13

DanmarkØrkenens Sønner - Kære Nisse (Comedy)
vancairo | Tirsdag den 06. december 2022 kl. 01:13

DanmarkFallulah - My Love (Pop)
vancairo | Tirsdag den 06. december 2022 kl. 01:13

Danmark SverigeJubël Ft. Christopher - My Only Wish (Pop)
vancairo | Tirsdag den 06. december 2022 kl. 01:13

DanmarkA Road To Damascus Ft. H.E.R.O. - Promises (Rock)
vancairo | Tirsdag den 06. december 2022 kl. 01:13

DanmarkSoon - Ashes (Pop)
vancairo | Tirsdag den 06. december 2022 kl. 01:13

DanmarkLittGloss - Max Out! (Dance/Electronica/House)
vancairo | Tirsdag den 06. december 2022 kl. 01:12

DanmarkHugorm - De Voksne Sprækker (Alternative)
vancairo | Tirsdag den 06. december 2022 kl. 01:12

DanmarkMads Christian - Jeg Ved Ik´ Hvad Jul Er (Pop)
vancairo | Tirsdag den 06. december 2022 kl. 01:12

Samantha Jade - Let´s Hear It For The Boy Australien
(Dance/Electronica/House)

Philip | Tirsdag den 06. december 2022 kl. 01:00

I foråret 1984 havde Deniece Williams et stort hit med "Let´s Hear It for the Boy". I sin tid var nummeret med på soundtracket til filmen Footloose. Hjemme i USA blev den udgivet i februar 1984.

 

Nu ner det Samantha Jade, der vandt X-Factor i Australien for snart 10 år siden, der har taget nummeret op.

Og nej, det er ikke lige den version der får mig til at råbe "halleluja". Så hellere originalen, selv om det heller ikke var min genre.

DanmarkAnnika Aakjær - John Travolta (Pop)
vancairo | Mandag den 05. december 2022 kl. 00:59

DanmarkCamilla Moberg - Hånd I Hånd (På Istedgade) (Singer/Songwriter)
vancairo | Mandag den 05. december 2022 kl. 00:58

DanmarkNana Jacobi - Livet Er Tidskrævende (Pop)
vancairo | Mandag den 05. december 2022 kl. 00:58

Danmark FærøerneSwan Lee Ft. Teitur - Got Away With Murder (Alternative)
vancairo | Mandag den 05. december 2022 kl. 00:58

DanmarkJulie Pavon - Don´t Call Me Out (Pop)
vancairo | Mandag den 05. december 2022 kl. 00:57

Ugens HitPick

Yuridia & Angela Aguilar - Qué Agonía Mexico
(Schlager/Dansktop/Volksmusik)

vancairo | Mandag den 05. december 2022 kl. 00:30

I denne uge tager vi til Mexico med et touch af USA, for at finde ugens HitPick.

Det er uden tvivl et af de numre, der vil dele vandende. Det er nemlig genren Regional Mexico, hvilket vel kan sammenlignes med en blanding af Dansktop, Retro og Folkemusik.

Men "Que Agonia" ("Åh Den Smerte") er altså bare helt ualmindeligt catchy, selvom det altså lyder som et hit fra 50-60´erne.

Sangerinden Yuridia (Yuridia Flores) har gæstet os én enkelt uge tidligere engang tilbage i 2011, men er ellers en megastjerne i Mexico.

Angela Aguilar har også kun besøgt os en enkelt gang, men dog med noget større succes. I 2020 tilbragte hun sammen med Christian Nodal hele 17 uger på Top Of The World-listen med hittet "Dime Como Quieres", der peakede på plads 44.

Nu er de altså sammen på dette Retro-soundede hit "Qué Agonia", der er singleforløber for Yuridia´s syvende album. De seks første gik i øvrigt alle Nr 1. i Mexico.

Snup en lytter til det flotte nummer fra Yuridia & Angela Aguilar, folkens!

Vælg en uge
Januar01020304
Februar05060708
Marts0910111213
April14151617
Maj18192021
Juni2223242526
Juli27282930
August31323334
September3536373839
Oktober40414243
November4445464748
December49505152

Vælg et år:

2007   2008   2009  

2010   2011   2012  

2013   2014   2015  

2016   2017   2018  

2019   2020   2021  

2022   2023   2024  

2025   2026