Seneste hitlister:

Top Of The World Ons. 14. oktober 2026 - 00:05

CB VideoChart Ons. 14. oktober 2026 - 00:04

CB Denmark-Danmark Tirs. 13. oktober 2026 - 00:05

Top Of ChartBase Man. 12. oktober 2026 - 00:04

Brugernes Top-50 Søn. 11. oktober 2026 - 00:01

Brugernavn:
Kode:

Opret profil (Register)

Kontakt

Artist eller titel:

Hittips

◄ Uge 41 - 2021 ►

StorbritanienAdele - Easy On Me (Pop)
vancairo | Søndag den 17. oktober 2021 kl. 00:25

DanmarkGo Go Berlin - Better Off Alone (Rock)
vancairo | Søndag den 17. oktober 2021 kl. 00:25

DanmarkMaja Og De Sarte Sjæle - Olsen Bandens Sidste Bedrifter (Pop)
vancairo | Søndag den 17. oktober 2021 kl. 00:24

DanmarkLydsyn & Uffe Lorenzen - Kat Ser Kat (Rock)
vancairo | Søndag den 17. oktober 2021 kl. 00:24

DanmarkBaseløs - Helt til København (Pop)
vancairo | Søndag den 17. oktober 2021 kl. 00:24

Måneskin - Mammamia Italien
(Rock)

vancairo | Søndag den 17. oktober 2021 kl. 00:22

Italienske Måneskin vandt årets udgave af Eurovision Song Contest, med nummeret "Zitti E Bueno".

Der var næppe mange der kort forinden havde regnet med at et italiensksproget Rocknummer ville vinde den store popkonkurrence. Men i dagene lige op til, blev de mere og mere hypede,  ikke mindst takket et stort arbejde fra deres pladeselskab - and the rest is history.

For ikke nok med at Måneskin vandt, ja det bragte dem simpelthen også ind i toppen af alverdens hitlister. Hvem skulle have troet af rockens tilbagekomst til Top-10-hitlisterne ville skyldes Eurovision Song Contest?

Selvom det vel nærmest er helligbrøde at påstå, ja så er gennembruddet og bredden af succes globalt, vel det den største ESC-succes, siden ABBA - eller i hvert fald den tid.

Hele tre store hits har de fået sig. ESC-vindersangen gik Nr 1. i flere lande, men er samlet set det mindste af de tre hits, med et peak på plads 21, af vores Top Of The World. "I Wanna Be Your Slave" derimod har nået en 9. plads på den globale chart og begge hits gik i øvrigt Nr 1. på vores The Rock-chart.

Den italienske kvartets største hit, er dog hverken på deres seneste album eller, ny eller overhovedet et singleudspil.

Deres Four Seasons-coverhit "Beggin" de optrådte med i 2017 da de var deltagere i X-Factor i hjemlandet har nemlig taget verden med storm og har i tre måneder ligget i Top-5 på Top Of The World - med et peak på en 2. plads.

Måneskin har simpelthen erobret verden. Så Eurovision Song Contest - alle smagsdommere og rock-folks hadeobjekt Nr 1., har simpelthen bragt rockmusik tilbage på toppen af hitlisterne - ingen havde troet på det for blot et år siden.

Men inden man går helt i selvsving og sammenligner med nyligt tilbagevendte ABBA, så er det hver at bermærke, at det med streaming og den globale verden er ualmindeligt meget nemmere at få flere hits på én gang og komme hurtigere til tops på hitlisterne, end dengang svenskerne gjorde det. Man kan samtidigt forsvinde lige så hurtigt, som man dukkede op. En hype slukkes i takt med at den næste opstår.

Derfor bliver det spændende at se om Måneskin kan holde succesen ved lige og det vil deres nye single "Mammamia" her give et fingerpeg om.

Udspillet ligger i denne uge på plads 109. - altså lige udenfor Top Of The World-listen, men det kan være fan-interesse. Så de kommende uger vil vise mere.

Måneskin debuterede i øvrigt allerede i 2018 her på ChartBase med deres "Toma A Casa", der fik en måned på ChartBase Top-100 (nuværende Top Of ChartBase).

Snup en lytter til "Mammamia", folkens!

Mike Sanchez - Spirit
(Dance/Electronica/House)

Philip | Søndag den 17. oktober 2021 kl. 00:22

90´ernes eurodance og 00´ernes handz-up blandet sammen. Det er omtrent sådan jeg opfatter "Spirit" med Mike Sandchez. Han er i øvrigt svær at google, da der også er en bluessanger med samme kunstnernavn.

 

Men hvis man var til dance i de to nævnte årtier, så burde dette nummer også ramme noget i én.

StorbritanienSolardo & Maur - Power (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 16. oktober 2021 kl. 00:29

DanmarkRunny Money - Bad (Urban)
vancairo | Lørdag den 16. oktober 2021 kl. 00:28

Danmark TysklandGreta - Forever We’ll Be Dancing (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 16. oktober 2021 kl. 00:28

DanmarkPerfect Plush - Come By The Hills (Pop)
vancairo | Lørdag den 16. oktober 2021 kl. 00:28

DanmarkEmil Lange Ft. Nella - Dans (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 16. oktober 2021 kl. 00:27

Hubee - No Limit
(Dance/Electronica/House)

Philip | Lørdag den 16. oktober 2021 kl. 00:26

I begyndelsen af 1993 kom hollandske 2 Unilimited ud med en af de største klassikere indenfor eurodance-genren, nemlig "No Limit", der tilmed nåede 1.-plads på den britiske singleliste i sin tid. Det var i øvrigt den 2. single jeg købte efter jeg var gået fra vinyl til CD den vinter.

 

Hubee beskriver sig selv som en del af Love Parade-generationen og er inspireret af dancegenrerne som de var i midten af 1990´erne.

Lyden i hans fortolkning af 2 Unlimited-klassikeren er dog mere nutidig. Der er ikke dårligt, men jeg er klart mest til originalen, men det skulle nok ikke komme bag på dem der kender min musiksmag.

partyfever | Lør. 16. oktober 2021 kl. 08:49

Han har da stjålet Klaas lyden.

USAPapa Roach - Kill The Noise (Rock)
vancairo | Fredag den 15. oktober 2021 kl. 01:01

USA JamaicaSean Paul Ft. Ty Dolla Sign - Only Fanz (Reggae/Dancehall/Ragga/Ska)
vancairo | Fredag den 15. oktober 2021 kl. 01:01

SverigeGhost - Hunter´s Moon (Rock)
vancairo | Fredag den 15. oktober 2021 kl. 01:00

StorbritanienEwan McVicar - Tell Me Something Good (Dance/Electronica/House)
Philip | Fredag den 15. oktober 2021 kl. 01:00

Kenlo & Scaffa Ft. H.I.S.E. - Glitter (Dance/Electronica/House)
Philip | Fredag den 15. oktober 2021 kl. 01:00

Westlife - Starlight Irland
(Pop)

vancairo | Fredag den 15. oktober 2021 kl. 00:58

Det aldrende irske boyband Westlife, er tilbage - igen!

"Starlight" er singleforløberen for deres tolvte studioalbum Wild Dreams der udkommer d. 26 november.

Boybandet har siden sidste album Spectrum fra 2019 skiftet pladeselskab (igen) og i forhold til de fire singleudspil fra seneste album, ja så er der også skiftet sangskriver.

Det er nemlig ikke som der, megastjernen Ed Sheeran der står bag "Starlight". Det er i stedet bla. Singer-Songwriter Tom Grennan, der senest har storhittet med "Little Bit Of Love" og sammen med Calvin Harris på "By Your Side".

Det er et uptempo-nummer med et catchy omkvæd og et positivt vibe.

Det er ikke et nyt UK No. 1.-hit, til gutternes i forvejen imponerende samling (14. styks), for den mulighed har streaming fjernet. Men det er et radiohit og mon ikke også det nok skal hitte her på ChartBase?

Snup en lytter!

partyfever | Fre. 15. oktober 2021 kl. 08:14

Det ville være et glimrende Eurovision bidrag. Dejligt nummer

Snollebollekes - Non Stop Vol D´r Op Holland
(Dance/Electronica/House)

Philip | Fredag den 15. oktober 2021 kl. 00:58

I foråret havde hollandske Snollebollekes et stort hit på min hitliste med Mega Beukmix, der var et medley over deres tidligere hits.

Gruppen lægger sig på den tysk-hollandske schlagertrend, hvor dance- og slgaergenrene går op i en højere enhed. For Snollebollekes vedkommende er dance-delen happy hardcore.

StorbritanienAlt-J - U&Me (Alternative)
vancairo | Torsdag den 14. oktober 2021 kl. 00:33

USAThe War On Drugs Ft. Lucius - I Don´t Live Here Anymore (Rock)
vancairo | Torsdag den 14. oktober 2021 kl. 00:33

StorbritanienTears For Fears - The Tipping Point (Pop)
vancairo | Torsdag den 14. oktober 2021 kl. 00:33

CanadaBryan Adams - So Happy It Hurts (Rock)
vancairo | Torsdag den 14. oktober 2021 kl. 00:33

StorbritanienGlass Animals - I Don´t Wanna Talk (I Just Wanna Dance) (Pop)
vancairo | Torsdag den 14. oktober 2021 kl. 00:32

StorbritanienSoft Cell - Bruises On My Illusions (Synthpop)
vancairo | Torsdag den 14. oktober 2021 kl. 00:32

Fools Garden - Electrify Tyskland
(Synthpop)

Philip | Torsdag den 14. oktober 2021 kl. 00:30

Det er et kvart århundrede siden tyske Fools Garden havde et megahit med "Lemon Tree". Sangen forblev et one hit-wonder, selv om de har udgivet flere singler både før og siden.

 

Deres nyeste udspil er en blanding af synthpop, dance og industrial på den fede måde. Og det underliggende beat kører på samme melodi som https://www.youtube.com/watch?v=UIbYM1ecT2I" target="_blank">KLF - What Time Is Love, der var et stort hit i 1990.

SydkoreaTwice - The Feels (Pop)
vancairo | Onsdag den 13. oktober 2021 kl. 00:50

IndienJubin Nautiyal Ft. Danish Sabri - Dil Galti Kar Baitha Hai (Indian/Hindi/Bollywood)
vancairo | Onsdag den 13. oktober 2021 kl. 00:50

CanadaJustin Bieber - Ghost (Pop)
vancairo | Onsdag den 13. oktober 2021 kl. 00:49

MexicoCalibre 50 - A La Antigüita (Schlager/Dansktop/Volksmusik)
vancairo | Onsdag den 13. oktober 2021 kl. 00:49

IrakMustafa Al-Abdullah & Dafy - Hatha Alhub (Pop)
vancairo | Onsdag den 13. oktober 2021 kl. 00:49

BrasilienHenrique & Juliano - Arranhão (Latino/Reggaeton)
vancairo | Onsdag den 13. oktober 2021 kl. 00:49

USA RuslandOliver Tree & Little Big - The Internet (Pop)
vancairo | Onsdag den 13. oktober 2021 kl. 00:49

Jesy Nelson Ft. Nicki Minaj - Boyz Storbritanien USA
(Urban)

vancairo | Onsdag den 13. oktober 2021 kl. 00:46

Jesy Nelson forlod for snart et år siden den engelske pigegruppe Little Mix.

Det forlød at det bla. var for at passe på sig selv, da hun igennem længere tid havde haft psykiske problemer og kæmpet med masser af onlinemobning grundet hendes vægt.

Nu er hun tilbage med solosinglen "Boyz" ft. Rent-A-Rapper-rapperen Nicki Minaj.

Nummeret bygger på P.Diddy, Black Rob & Mark Curry´s hit "Bad Boy For Life" fra 2001.

Det er muligt at hendes solokarriere synes underlig, når undskyldning for at forlade Little Mix, var for at "passe på sig selv".

Det er næppe nemmere på egen hånd og hendes første tid som solist, har dog heller ikke været meget nemmere.

Nu er det ikke vægtproblemer hun kritiseres/mobbes for, men i stedet cultural appropriation og blackfishing.

Hun fremstår "mørkere" end hun er, både rent hudfarvemæssigt, hvad angår frisurer, vocal-udtale osv. osv.

Fullblown identitetspolitik som er så meget oppe i tiden netop nu.

Jeg hører ikke til dem, der går så meget op i det. Men jeg er så også en hvid mand i et af verdens rigeste lande.

Men, det er ikke svært at se og hører her med "Boyz" at Jesy Nelson, klart storsatser på at indtage det amerikanske marked og dets fans. Der spilles på alle tangenter for at ramme Urban-genrens fans. Og uanset hvordan man vender og drejer det, så er den store målgruppe i USA her - mørk.

Det er falskt ja - men det er det med det meste musik og de fleste kunstnere. Alle har hvert deres marked, fans og målgrupper der skal fanges.

Feminisme, sexuel frigørelse, sjov og ballade, politik, kriminalitet, hudfarve, køn, nationalitet, sexualitet psykiske problemer, religion osv. osv. - der er masser af emner at fokuserer på, for at man rammer lige netop ens målgruppe.  

Når det så er sagt, så modsiger den britiske sangerinde tilsyneladende sig selv, et utal af gange i tekst og video her, i forhold til hendes tidligere udmeldinger og historik. Hvilket naturligvis ikke gør balladen mindre.

Musikalsk set, er det nu meget smart at genoplive det 20 år gamle hit, og jeg har da fået den en del på hjernen de seneste dage - altså originalen. Men den er der mange der er for unge til at have hittet med på, så hvem ved - måske bliver "Boyz" her, et hit.

Det er noget af en genre- og image-ændring fra den tidligere Little Mix´er - men snup en lytter, folkens!

DanmarkEmmelie De Forest - Typical Love Song (Pop)
vancairo | Tirsdag den 12. oktober 2021 kl. 00:52

DanmarkArtigeardit & Lamin - Hvor Fuck Er Min Drink? (Urban)
vancairo | Tirsdag den 12. oktober 2021 kl. 00:52

DanmarkMalte Ebert - Mine Venner Er Sindssyge (Pop)
vancairo | Tirsdag den 12. oktober 2021 kl. 00:52

DanmarkEee Gee - Killing It (Singer/Songwriter)
vancairo | Tirsdag den 12. oktober 2021 kl. 00:52

DanmarkHugorm - Shackled Up (Alternative)
vancairo | Tirsdag den 12. oktober 2021 kl. 00:52

DanmarkIceKiid - Bagateller (Urban)
vancairo | Tirsdag den 12. oktober 2021 kl. 00:52

DanmarkSaso - Drive (Pop)
vancairo | Tirsdag den 12. oktober 2021 kl. 00:52

Danmark RumænienFaustix, Zookeepers & Alexandra Stan - Future Calling (Dance/Electronica/House)
vancairo | Tirsdag den 12. oktober 2021 kl. 00:51

DanmarkNicklas Sahl - Stand Out Be Special (Pop)
vancairo | Tirsdag den 12. oktober 2021 kl. 00:51

Lovra Ft. Ann Christine - Mess U Up Danmark Tyskland
(Dance/Electronica/House)

Philip | Tirsdag den 12. oktober 2021 kl. 00:49

Tyske Lovra og danske Ann Christine er begge navne som er blevet tippet her en enkelt gang før, hver især. Lovra var ude med "Homeless" for fire år siden, mens Ann Christine var fremme med "CCC" for et halvt års tid siden.

 

Nummeret er hverken i stil med "Homeless" eller "CCC", men mere i det britiskklingende hjørne. 

DanmarkDanser Med Piger - Lad Mig Være (Pop)
vancairo | Mandag den 11. oktober 2021 kl. 01:23

DanmarkNayah - Platonic (Urban)
vancairo | Mandag den 11. oktober 2021 kl. 01:23

DanmarkBeneath The Silence - Nowhere To Go (Rock)
vancairo | Mandag den 11. oktober 2021 kl. 01:23

DanmarkAnna David - Græder Ikke Mere (Dance/Electronica/House)
vancairo | Mandag den 11. oktober 2021 kl. 01:23

DanmarkQLF - Riri (Urban)
vancairo | Mandag den 11. oktober 2021 kl. 01:22

DanmarkTwin Dive - YGI (You Got It) (Rock)
vancairo | Mandag den 11. oktober 2021 kl. 01:22

Ugens HitPick

Trash - Love Taiwan
(Rock)

vancairo | Mandag den 11. oktober 2021 kl. 01:01

Trash er et RockPop-band fra Taiwan og denne uge debuterer de her på ChartBase som ugens HitPick.

Nummeret med den engelske titel "Love", er et mix mellem Rock og Pop som f.eks Coldplay i mange år har praktiseret.

Kvartettet Trash har eksisteret siden 2009 og udgivet fire albums til dato.

"Love" - eller den rette oversættelse fra kinesisk "After All, It´s All Because Of Love" er fra det nye album Holy Trip!.

Udspillet hitter stort i hjemlandet, men udsigterne til at et taiwanesisk RockPop-band pludseligt skulle indtage resten af verdens hitlister, er nok lange - selvom underligere ting er set.

Men CB giver i hvert fald Trash og deres flotte "Love", lidt ekstra fokus i denne uge.

Snup en lytter, folkens! 

Vælg en uge
Januar01020304
Februar05060708
Marts0910111213
April14151617
Maj18192021
Juni2223242526
Juli27282930
August31323334
September3536373839
Oktober40414243
November4445464748
December49505152

Vælg et år:

2007   2008   2009  

2010   2011   2012  

2013   2014   2015  

2016   2017   2018  

2019   2020   2021  

2022   2023   2024  

2025   2026