Seneste hitlister:

CB EUROPlay Lør. 10. oktober 2026 - 00:05

Philip Lør. 10. oktober 2026 - 00:00

CB Dancefloor Fre. 09. oktober 2026 - 00:05

Pop20 Fre. 09. oktober 2026 - 00:04

vancairo Fre. 09. oktober 2026 - 00:03

Brugernavn:
Kode:

Opret profil (Register)

Kontakt

Artist eller titel:

Hittips

◄ Uge 08 - 2021 ►

DanmarkTessa & Jesper Livid - Set Mer (Urban)
vancairo | Søndag den 28. februar 2021 kl. 00:44

IrlandLesley Roy - Maps (Pop)
vancairo | Søndag den 28. februar 2021 kl. 00:44

DanmarkSandra Hussein - For Dig (Urban)
vancairo | Søndag den 28. februar 2021 kl. 00:44

TysklandJendrik - I Don´t Feel Hate (Pop)
vancairo | Søndag den 28. februar 2021 kl. 00:44

DanmarkLolita K.O. - Nye Penge (Urban)
vancairo | Søndag den 28. februar 2021 kl. 00:44

Special Krew - Stop Loving You
(Dance/Electronica/House)

Philip | Søndag den 28. februar 2021 kl. 00:41

Tilbage i marts 1988 udgav Toto albummet "The Seventh One", og samtidig udgav de singlen "Stop Loving You", hvor Jon Andersen er med som backing-vokal. Jon Anderson var selv med i gruppen Yes (der hittede med "Owner of a Lonely Heart" i 1983), og selv husker jeg nummeret "I´ll Find My Way Home" der var fremme omkring årsskiftet 1981/1982.

 

Sangen var ikke nær det hit som Toto havde med "Hold the Line" i 1979 og "Rosanna" og "Africa", der var fremme i 1982, men i Holland og Belgien var den et ret stort hit, og jeg husker da også at den blev spillet en del i radioen i Norge, hvor jeg boede på det tidspunkt. 

 

Nu er det Special Krew, der så vidt jeg kan  se, er fra Holland. Lyden er typisk hollandsk/tysk med en blanding af Cascada-lyden fra 00´erne og den nutidige hardstyle-lyd.

StorbritanienAnne-Marie, KSI & Digital Farm Animals - Don’t Play (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 27. februar 2021 kl. 01:47

StorbritanienLondon Grammar - Lose Your Head (CamelPhat Remix) (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 27. februar 2021 kl. 01:47

Storbritanien USADennis Ferrer & Disciples With James Yuill - Whisper (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 27. februar 2021 kl. 01:47

Klara Hammerstrøm - Beat Of Broken Hearts (Pop)
inter1908 | Lørdag den 27. februar 2021 kl. 01:47

Victoria Justice - Stay (Pop)
inter1908 | Lørdag den 27. februar 2021 kl. 01:47

SverigeZara Larsson - Look What You´ve Done (Pop)
inter1908 | Lørdag den 27. februar 2021 kl. 01:46

Snollebollekes - Mega Beukmix Holland
(Dance/Electronica/House)

Philip | Lørdag den 27. februar 2021 kl. 01:44

Hollandske Snollebollekes blev dannet tilbage i 2013, hvor de bl.a. nåede 10.-plads på vores CB Schlagertopz med deres gennembrudshit, "Vrouwkes".

Hjemme i Holland og i den flansksprogede del af Belgien har de haft en pæn stribe mindre hits efterfølgende med deres blanding af dance, schlager og afterskiing-musik.

 

Seneste skud på stammen er nu dette næsten otte minutter lange megamix over deres hits gennem årene, og ja, da jeg havde musik i ørerne mens jeg gik rundt ved maskinen på mit arbejde, kom jeg til at skråle med på mit vrøvlehollandsk.

NigeriaAyra Starr - Away (Urban)
vancairo | Fredag den 26. februar 2021 kl. 01:40

RuslandVanya Dmitriyenko - Venera-Yupiter (Urban)
vancairo | Fredag den 26. februar 2021 kl. 01:40

USAToosii & Summer Walker - Love Cycle (Urban)
vancairo | Fredag den 26. februar 2021 kl. 01:40

USAFat Joe, DJ Khaled & Amorphous - Sunshine (The Light) (Urban)
vancairo | Fredag den 26. februar 2021 kl. 01:40

Boyz On Block - All My Life Storbritanien Irland
(Pop)

vancairo | Fredag den 26. februar 2021 kl. 01:38

Det er ikke altid lige nemt at få samlet ens boybands, når de først er gået fra hinanden. Men så kan man lave "sammenskudsgilder" og kalde dem "boyband supergroups", som Boyz On Block her, hvis man alligevel gerne vil ud og optræde, udgive musik og tjene lidt penge.

Vi har set det (i mindre grad) med Boyzlife med ét tidligere Westlife- og ét Boyzone-medlem og sidste år var det Boys Are Back, bestående af medlemmer fra Five, 911, Damage og A1.

Boyz On The Bock her består af Abz fra Five, Dane Bowers fra Another Level, Shane Lynch fra Boyzone og den knapts så boybandede Ben Ofoedu fra Dance-actet Phats & Small og har kendt hinanden og været private venner i 25 år.

Op til jul udgav de et cover af East 17´s "Stay Another Day" og nu er turen kommet til Soul-nummeret "All My Life" af K-Ci & Jojo fra 1998.

Som både kæmpe fan af 90´ernes boybands og nummeret "All My Life" bliver det naturligvis et hit hos undertegnede. Men det er bestemt godt hjulpet på vej netop nostalgi, for selvom det altid er fedt at lægge ører til Bowers og Ofoedu´s vocaler, så er og bliver det en lidt "forkølet" udgave, af et ellers fremragende nummer.

FinlandBlind Channel - Dark Side (Rock)
vancairo | Torsdag den 25. februar 2021 kl. 00:50

ItalienGala - Parallel Lines (Pop)
vancairo | Torsdag den 25. februar 2021 kl. 00:50

Storbritanien USAIdris Elba & Inner City Ft. Steffanie Christi´an - No More Looking Back (Dance/Electronica/House)
vancairo | Torsdag den 25. februar 2021 kl. 00:50

StorbritanienMatt Goss - Take The Demon (Pop)
vancairo | Torsdag den 25. februar 2021 kl. 00:50

Purple Disco Machine Ft. Moss Kena & The Knocks - Fireworks Storbritanien USA Tyskland
(Dance/Electronica/House)

Philip | Torsdag den 25. februar 2021 kl. 00:48

Der er som sædvanlig lidt funky 80´er-lyd over Purple Disco Machine. Sådan var det allerede da de for små fire år siden kom ud med "Body Funk", der byggede på Patrick Cowley & Sylveester - Do Ya Wanna Funk fra 1982, og så min favorit med dem, "Dished", der byggede på Hi-NRG-hittet "Male Stripper" fra 1987.

 

Lyden er en anelse mere poppet nu end for tre-fire år siden, men man kan også tage det som udtryk for at de har fundet deres egen lyd.

StorbritanienGlass Animals - Heat Waves (Pop)
vancairo | Onsdag den 24. februar 2021 kl. 01:28

KinaCheng Xiang - Siji Yu Ni (Four Seasons To You) (Pop)
vancairo | Onsdag den 24. februar 2021 kl. 01:28

TanzaniaZuchu - Sukari (African/Afropop)
vancairo | Onsdag den 24. februar 2021 kl. 01:28

IndienAnkush Raja & Shilpi Raj - Kunvaare Mein Ganga Naheele Baanee (Indian/Hindi/Bollywood)
vancairo | Onsdag den 24. februar 2021 kl. 01:28

USAPink & Willow Sage Hart - Cover Me In Sunshine (Pop)
vancairo | Onsdag den 24. februar 2021 kl. 01:27

KinaDa Zi - Bai Yueguang Yu Zhusha Zhì (White Moonlight And Cinnabar Nevus) (Pop)
vancairo | Onsdag den 24. februar 2021 kl. 01:27

FrankrigJulien Clerc - Mon Refuge (Pop)
vancairo | Onsdag den 24. februar 2021 kl. 01:27

USA Australien ZimbabweTkay Maidza Ft. Yung Baby Tate - Kim (Urban)
vancairo | Onsdag den 24. februar 2021 kl. 01:27

ItalienMace, Blanco & Salmo - La Canzone Nostra (Pop)
vancairo | Onsdag den 24. februar 2021 kl. 01:27

Claudio Capéo Ft. Davide Esposito - Senza Una Donna
(Pop)

Philip | Onsdag den 24. februar 2021 kl. 01:26

I 1991 havde Paul Young og Zucchero et stort hit med "Senza Una Donna", som Zucchero udgav på egen hånd tilbage i 1988.

Sangen var blandt de få ikke-engelsksprogede hits, der også hittede i UK. Her i Danmark var vil lidt mindre forskrækkede over sange der ikke blev sunget på engelsk, end det lader ti at folk er i dag.

 

Ligesom Zucchero er Claudio Capéo og Davide Esposito fra Italien, og genren har de holdt nogenlunde indenfor samme italopop-genre.

Om Davide Esposito er i familie med Tony Esposito (der hittede med "Kalimba De Luna" i 1984), kan jeg ikke rigtigt finde ud af, men det ser ud til at de begge er fra Napoli, så sandsynligheden er der.

Danmark USACash Cash Ft. Wiz Khalifa & Lukas Graham - Too Late (Pop)
vancairo | Tirsdag den 23. februar 2021 kl. 01:22

DanmarkArtigeardit & Barselona - Stå Op Gå Ned (Pop)
vancairo | Tirsdag den 23. februar 2021 kl. 01:22

DanmarkKasper Buch - Searching For The Day (Singer/Songwriter)
vancairo | Tirsdag den 23. februar 2021 kl. 01:22

DanmarkTvilling - Free (Dance/Electronica/House)
vancairo | Tirsdag den 23. februar 2021 kl. 01:22

DanmarkTobias Rahim & Ida Laurberg - Stimulanser (Pop)
vancairo | Tirsdag den 23. februar 2021 kl. 01:22

DanmarkNode - Grøn Røg (Urban)
vancairo | Tirsdag den 23. februar 2021 kl. 01:21

DanmarkMads Christian - Samme Steder (Pop)
vancairo | Tirsdag den 23. februar 2021 kl. 01:21

DanmarkKidd - Buongiorno (Urban)
vancairo | Tirsdag den 23. februar 2021 kl. 01:21

DanmarkVola - Straight Lines (Rock)
vancairo | Tirsdag den 23. februar 2021 kl. 01:21

DanmarkAnna Møla - Over It (Pop)
vancairo | Tirsdag den 23. februar 2021 kl. 01:21

DanmarkIswaal - Jaowline (Urban)
vancairo | Tirsdag den 23. februar 2021 kl. 01:21

DanmarkLei Moe Ft. Allan Mortensen - Won’t Let Go (Rock)
vancairo | Tirsdag den 23. februar 2021 kl. 01:20

DanmarkJamaika - Buffalo Soldier (Urban)
vancairo | Tirsdag den 23. februar 2021 kl. 01:20

DanmarkFlemming Gammelholm - Den Jeg Venter På (Schlager/Dansktop/Volksmusik)
vancairo | Tirsdag den 23. februar 2021 kl. 01:20

Lucy Love - Signals Danmark
(Dance/Electronica/House)

Philip | Tirsdag den 23. februar 2021 kl. 01:19

Den danske Rapper, Lucy Love, har været fast inventar her på siden i alle de år vi har været i æteren, hvilket vil sige siden 2008.

Så sent som i efteråret tilbragte hun 10 uger på CB Denmark-Danmark  med "Tame Impala".

 

Der er mere tempo over "Signals" som er hendes seneste udspil.

Ugens HitPick

August Day & Tobi Ibitoye - BTCHS Nigeria Rumænien
(Dance/Electronica/House)

vancairo | Mandag den 22. februar 2021 kl. 00:54

Vi tager til Rumænien i jagten på denne uges HitPick.

Duoen August Day er teamed op med sangeren Tobi Ibitoye, der er nigeriansk født, men nu også bosat i Rumænien.

"BTCHS" hedder den måske knapt så politisk korrekte titel, men teksten er dog noget pænere end langt de fleste rap-numre i dag er.

Nummeret er ret catchy og den dybe bass-vocal fra Tobi Ibitoye, der nærmest er i Elvis Presley-stilen her, er lynhurtigt genkendeligt. Klart af den slags der kunne skulle have få¨spins i radioen for at blive et hit. Men i disse dage er det endnu mere svært end tidligere at nå dertil. Ikke mindst for et Dancetrack som "BTCHS".

Men her på CB får det lidt ekstra fokus i denne uge.

Snup en lytter, folkens!

Vælg en uge
Januar01020304
Februar05060708
Marts0910111213
April14151617
Maj18192021
Juni2223242526
Juli27282930
August31323334
September3536373839
Oktober40414243
November4445464748
December49505152

Vælg et år:

2007   2008   2009  

2010   2011   2012  

2013   2014   2015  

2016   2017   2018  

2019   2020   2021  

2022   2023   2024  

2025   2026