Seneste hitlister:

Top Of The World Ons. 07. oktober 2026 - 00:05

CB VideoChart Ons. 07. oktober 2026 - 00:04

CB Denmark-Danmark Tirs. 06. oktober 2026 - 00:05

Top Of ChartBase Man. 05. oktober 2026 - 00:05

Brugernes Top-50 Søn. 04. oktober 2026 - 00:01

Brugernavn:
Kode:

Opret profil (Register)

Kontakt

Artist eller titel:

Hittips

◄ Uge 01 - 2018 ►

Danmark PalæstinaAligator Ft. Talal - Agmal Hayaa (Beautiful Life) (Dance/Electronica/House)
vancairo | Søndag den 07. januar 2018 kl. 03:10

DanmarkSoleima - Low Life (Pop)
vancairo | Søndag den 07. januar 2018 kl. 03:10

DanmarkVelvet Volume - Fire (Rock)
vancairo | Søndag den 07. januar 2018 kl. 03:10

DanmarkSkinz - Malibu (Pop)
vancairo | Søndag den 07. januar 2018 kl. 03:10

DanmarkMarie-Louise Munck - Dead Calm Ocean (Alternative)
vancairo | Søndag den 07. januar 2018 kl. 03:10

Above & Beyond Ft. Richard Bedford - Northern Soul
(Dance/Electronica/House)

Philip | Søndag den 07. januar 2018 kl. 03:08

Deb britiske trio Above & Beyond blev dannet omkring årtusindskiftet og har været fast inventar på den britiske clubscene lige siden. Mens de oprindeligt producerede trance, er de mere gået over i housegenren i dag.

 

Alligevel kan jeg da godt genkende deres gamle lyd i deres seneste udspil "Northern Soul", hvor de har allieret sig med singer/songwriteren Richard Bedford. Det er i øvrigt ikke første gang de har valgt ham. Tilbage i begyndelsen af 2011 havde de ham med i "Sun and Moon", der nåede 11.-plads på vores CB Dancefloor.

UkraineGlova Ft. Natalka Karpa - Virna (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 06. januar 2018 kl. 01:39

Rak-Su Ft. Wyclef Jean & Naughty Boy - Dimelo Storbritanien Haiti
(Urban)

carrydk | Lørdag den 06. januar 2018 kl. 01:34

Vinder af X Factor UK 2017 blev dette superlækre boyband Rak-Su. Der var rigtig mange talentfulde artister, så der var lagt op til hård konkurrence fra starten og personligt var jeg ret vilde med Rak-Su men der var andre som også gjorde et stort indtryk. 

Rak-Su eksisterede før de deltog i X Factor men min viden der er nær nul, jeg ved de eksisterede..
Det bliver spændende at se og høre om de kommer ordentligt ud over scenekanten og på streamingtjenester.
Men er DU til boybands så kommer du helt sikkert til at elske Rak-Su 

ChileMon Laferte - Primaveral (Singer/Songwriter)
vancairo | Fredag den 05. januar 2018 kl. 01:40

TyrkietCeylan Ertem - Zalim (Rock)
vancairo | Fredag den 05. januar 2018 kl. 01:40

BelgienAxelle Red - Who´s Gonna Help You (Pop)
vancairo | Fredag den 05. januar 2018 kl. 01:40

Nordmakedonien AlbanienShkumbin Ismaili - Ndoshta Je Penduar (Rock)
vancairo | Fredag den 05. januar 2018 kl. 01:40

Frankrig Libanon MaliM, Toumani & Sidiki Diabate, Fatoumata Diawara Ft. Santigold, Hiba Tawaji ... - Solidarite (Funk)
vancairo | Fredag den 05. januar 2018 kl. 01:40

Toto - Spanish Sea USA
(Rock)

vancairo | Fredag den 05. januar 2018 kl. 01:38

Toto´s Past To Present 1977-1990  fra 1990 er et af mine bedste albums og kan klart anbefales.

Det er et opsamlingsalbum, men med fire nye numre og det er simpelthen bare hit på hit.

Siden er der kommet masser af musik fra det fantastiske band. Men skæbnen har villet det sådan, at de faktisk ikke har haft et mainstreamhit siden dette opsamlingsalbum (der i øvrigt også var det første af mange).

Nu er Toto så klar med et nyt greatest hits-album - 40 Trips Around The Sun der indeholder 14 af deres store hits og tre nye numre.

Ellet det er et enkelt nyskrevet nummer, et tidligere uudgivet nummer og så "Spanish Sea" her.

Nummeret er skrevet og indspillet til en albumudgivelse i 1984, men kom ikke med. Nu er det så skrevet lidt om, men nogle af de gamle indspilninger bruges stadigvæk her.

Så ikke blot er det lyden af Toto da de var bedst, men det er også featured to af de nu afdøde tidligere medlemmer - brødrene Jeff og Mike Porcaro.

Kender du umiddelbart ikke Toto, så gør du det nok alligevel. Deres sound og deres hits har været hæftigt samplet igennem årene - ikke mindst i Dance-genren.

Ellers så siger hit-navnene "Africa", "Roseanna", "Hold The Line" eller "Stop Loving You" dig måske noget?

Snup en lytter til et af deres greatest hits-album - måske det ældste hvor jeg startede, eller start med det nyeste!

"Spanish Sea" er tester på årets første udgave af CB 25+.

Storbritanien USAEminem Ft. Ed Sheeran - River (Urban)
vancairo | Torsdag den 04. januar 2018 kl. 02:47

USA TanzaniaDiamond Platnumz Ft. Rick Ross - Waka (Urban)
vancairo | Torsdag den 04. januar 2018 kl. 02:47

Taiwan SingaporeJJ Lin - Little Big Us (Pop)
vancairo | Torsdag den 04. januar 2018 kl. 02:46

USA BrasilienAnitta, Mc Zaac, Maejor Ft. Tropkillaz & DJ Yuri Martins - Vai Malandra (Urban)
vancairo | Torsdag den 04. januar 2018 kl. 02:46

JapanHey! Say! Jump - White Love (Asian/J-pop/K-pop)
vancairo | Torsdag den 04. januar 2018 kl. 02:46

SydkoreaJonghyun Ft. Taeyeon - Lonely (Pop)
vancairo | Torsdag den 04. januar 2018 kl. 02:46

MarokkoZouhair Bahaoui - Muchas Gracias (Arabic/Turkish)
vancairo | Torsdag den 04. januar 2018 kl. 02:46

IndienGuru Randhawa - Lahore (Pop)
vancairo | Torsdag den 04. januar 2018 kl. 02:46

KinaRoy Wang - Sleep (Pop)
vancairo | Torsdag den 04. januar 2018 kl. 02:46

JapanBack Number - Mabataki (Rock)
vancairo | Torsdag den 04. januar 2018 kl. 02:46

RuslandEldzhey - Minimum (Dance/Electronica/House)
vancairo | Torsdag den 04. januar 2018 kl. 02:46

Sydkorea KinaLay - Goodbye Christmas (Pop)
vancairo | Torsdag den 04. januar 2018 kl. 02:46

SydkoreaDean - Instagram (Urban)
vancairo | Torsdag den 04. januar 2018 kl. 02:46

Nigeria SydAfrikaNasty C & Runtown - Said (Urban)
vancairo | Torsdag den 04. januar 2018 kl. 02:46

Colombia Puerto RicoSebastian Yatra Ft. Dalmata - Sutra (Latino/Reggaeton)
vancairo | Torsdag den 04. januar 2018 kl. 02:46

IndienHarrdy Sandhu - Naah (Pop)
vancairo | Torsdag den 04. januar 2018 kl. 02:46

Canada Hong KongYoyo Sham - Chasing Light (Singer/Songwriter)
vancairo | Torsdag den 04. januar 2018 kl. 02:46

USA Colombia Den Dominikanske RepublikSilvestre Dangond Ft. Nicky Jam - Casate Conmigo (Latino/Reggaeton)
vancairo | Torsdag den 04. januar 2018 kl. 02:46

EgyptenAhmed Mekky - Wafet Nasyt Zaman (Urban)
vancairo | Torsdag den 04. januar 2018 kl. 02:46

USADashboard Confessional - We Fight (Rock)
vancairo | Torsdag den 04. januar 2018 kl. 02:46

USAMGMT - When You Die (Alternative)
vancairo | Torsdag den 04. januar 2018 kl. 02:45

U96 - Losing Our Time Tyskland
(Dance/Electronica/House)

Philip | Torsdag den 04. januar 2018 kl. 02:44

De sidste måneder har tyske Alex Christensen indspillet gamle dancenumre i versioner der minder om når man tager pop- og rockklassikere og lader DR´s Underholdningsorkester spille dem.

 

Men her har vi så ham på egen hånd, og det under sit gamle pseudonym U96, og dermed igen fortrinsvis med elektroniske instrumenter. Og hvorfor ikke forsøge at relancere sit gamle brand, nu hvor chancen er der?

DanmarkBergz - All Alone (Dance/Electronica/House)
vancairo | Onsdag den 03. januar 2018 kl. 02:13

Danmark FærøerneHamferd - Frosthvarv (Rock)
vancairo | Onsdag den 03. januar 2018 kl. 02:13

DanmarkHush - I Grew Up In This House (Pop)
vancairo | Onsdag den 03. januar 2018 kl. 02:13

DanmarkTrees In Toronto - Jezebel (Rock)
vancairo | Onsdag den 03. januar 2018 kl. 02:13

DanmarkLydmor Ft. Mathola - Helium High (Pop)
vancairo | Onsdag den 03. januar 2018 kl. 02:13

DanmarkJoan Westgate - What Can I Do But Love You (Singer/Songwriter)
vancairo | Onsdag den 03. januar 2018 kl. 02:12

DanmarkSherpa - Fornever (Pop)
vancairo | Onsdag den 03. januar 2018 kl. 02:12

DanmarkSkullclub - Se St. Pauli Og Dø (Rock)
vancairo | Onsdag den 03. januar 2018 kl. 02:12

Danmark GrønlandMalu Rohmann - To Be Or Not To Be (Pop)
vancairo | Onsdag den 03. januar 2018 kl. 02:12

DanmarkJimilian - Det Der (Urban)
vancairo | Onsdag den 03. januar 2018 kl. 02:12

DanmarkNelson Can - You Are Digging Your Grave (Alternative)
vancairo | Onsdag den 03. januar 2018 kl. 02:12

DanmarkSaveus - Time Can Heal A Man (Pop)
vancairo | Onsdag den 03. januar 2018 kl. 02:12

DanmarkThe Minds Of 99 - Ung Kniv (Alternative)
vancairo | Onsdag den 03. januar 2018 kl. 02:12

DanmarkGilli - Langsom (Urban)
vancairo | Onsdag den 03. januar 2018 kl. 02:11

DanmarkFool - Outcast (Pop)
vancairo | Onsdag den 03. januar 2018 kl. 02:11

DanmarkNode Ft. Sivas - Indifferent (Urban)
vancairo | Onsdag den 03. januar 2018 kl. 02:11

DanmarkJoey Moe - Weekend (Pop)
vancairo | Onsdag den 03. januar 2018 kl. 02:11

DanmarkBasim - Aji Aji (Urban)
vancairo | Onsdag den 03. januar 2018 kl. 02:11

K-Phax - Oh My God Danmark
(Urban)

carrydk | Onsdag den 03. januar 2018 kl. 02:10

Vi har her at gøre med en vaskeægte vinder. Keith Birongo med kunstnernavnet K-phax laver som den første dansker international rap eller nærmere mumble-rap, hvilket lyder så fedt på hans første single "Oh My God"

Denne unge keith på 19 år vandt Karrierekanonen som 17 årig. 

Han har selv skrevet og produceret dette fede nummer. Og i følge bl.a P3-radio er han en singersongwriter vi skal holde øje med i år. 

Kamferdrops - Ein Bisschen Frieden Norge
(Dance/Electronica/House)

Philip | Tirsdag den 02. januar 2018 kl. 02:24

Norske Kamferdrops havde et megahit i Sverige med "Jag Trodde Änglarna Fanns" sidste sommer, og også her i Danmark blev den spillet nogle få gange i radioen.

Sangen var en cover på en schlager fra 1999, og også i deres nyeste udspil har vi at gøre med en coverversion af en schlager.

 

Det er Nicoles grandprixklassiker "Ein Bisschen Frieden", de nu har kastet sig over. Originalen var et kæmpehit i hele Europa i 1982, og som Nicole i øvrigt også https://www.youtube.com/watch?v=YHIZzjLi5kg">sang på dansk.

Muligvis kan dette blive Kamferdrops gennembrud her i Danmark, fordi vi kender originalen, men derudover så synes jeg stadig at der var lidt mere saft og kraft i "Jag Trodde Änglarna Fanns".

Pernilla | Tirs. 02. januar 2018 kl. 16:08

Kamferdrops har nyligen också utgivit en svenskspråkig version med titeln "En liten fågel": https://www.youtube.com/watch?v=-aH4LTS6i3g

För övrigt deltager Kamferdrops in den första delfinalen till svenska Melodifestivalen 2018 den 3 februari med originalsången "Solen lever kvar hos dig".

Larky | Fre. 05. januar 2018 kl. 18:55

Svensk version lyder meget bedre!

Ugens HitPick

Amindi K. Frost, Tessellated & Valleyz - Pine & Ginger USA Jamaica
(Reggae/Dancehall/Ragga/Ska)

vancairo | Tirsdag den 02. januar 2018 kl. 00:07

Vi starter 2018 ud med et stkke afdæmpet Dancehall fra Jamaica og USA.

De tre kunstnere har samarbejdet over nettet om det fremragende og catchy udspil "Pine & Ginger".

Dancehall, Pop og R´n´B samt et fedt omkvæd er ingredienserne.

Snup en lytter!

Vælg en uge
Januar01020304
Februar05060708
Marts0910111213
April14151617
Maj18192021
Juni2223242526
Juli27282930
August31323334
September3536373839
Oktober40414243
November4445464748
December49505152

Vælg et år:

2007   2008   2009  

2010   2011   2012  

2013   2014   2015  

2016   2017   2018  

2019   2020   2021  

2022   2023   2024  

2025   2026