Seneste hitlister:

CB Denmark-Danmark Tirs. 06. oktober 2026 - 00:05

Top Of ChartBase Man. 05. oktober 2026 - 00:05

Brugernes Top-50 Søn. 04. oktober 2026 - 00:01

CB TimeMachine Søn. 04. oktober 2026 - 00:00

Pop20 Lør. 03. oktober 2026 - 09:52

Brugernavn:
Kode:

Opret profil (Register)

Kontakt

Artist eller titel:

Hittips

◄ Uge 33 - 2017 ►

DanmarkOff Bloom - Shut Up And Let Me Walk (Pop)
vancairo | Søndag den 20. august 2017 kl. 05:32

DanmarkD/troit - Soul Sound System (Urban)
vancairo | Søndag den 20. august 2017 kl. 05:32

DanmarkSune Feld - Win Before We Lose (Pop)
vancairo | Søndag den 20. august 2017 kl. 05:32

Camila Cabello Ft. Young Thug - Havana USA Cuba
(Pop)

vancairo | Søndag den 20. august 2017 kl. 05:21

Cubansk-amerikanske Camila Cabello, startede ud som en del af den amerianske X-Factor-pigegruppe Fifth Harmony.

Men efter hits som "Worth It" og "Work From Home" forlod hun gruppen og gik solo.

Det lod til at være ret planlagt da flere solo-featurings nærmest var klar med det samme og det er blevet til flere hits i den henseende siden, som enten har klaret sig fint på Top Of The World, i USA, på Brugernes Top-50, på CB Dancefloor osv. - men endnu ikke ét stort KAPOW!-hit.

"Crying In The Club" er første solo-single fra sangerinden og er indtil videre nået plads 15. på ChartBase Top-100, hvilket på denne chart, er Cabello's bedste i eget navn.

Men singlen har dog skuffet lidt ellers og på Top Of The World er det indtil videre kun blevet til en 36. plads.

Siden udgivelsen er flere "promo-singler" fra det kommende album også blevet udsendt, men uden helt at bide sig fast.

Aktuelt er to af disse numre ude og det ene hedder "Havana".

Det er Pop med en snert af Urban, som det nu lyder p.t., men også med en god portion cubanske toner smeltet ind i.

Young Thug er Rent-A-Rapper-rapper her og sørger for den efterhånden så trættende åbenlyse crossover/streetcredit-rolle udfyldes.

Jeg elsker de latinske toner her og jeg kunne have svoret på de var "lånt" et andet sted fra, men har ingen information kunne finde der underbygger det.

Men ellers så passer nummeret alt for godt på den Pop-skabelon som efterhånden kendetegner hver andet hitlistehit.

Men det betyder så også dermed hit :-)

USAPink - What About Us (Pop)
vancairo | Lørdag den 19. august 2017 kl. 04:08

Jamaica Puerto RicoFarruko Ft. Bad Bunny & Rvssian - Krippy Kush (Urban)
vancairo | Fredag den 18. august 2017 kl. 02:37

StorbritanienJ Hus - Spirit (Urban)
vancairo | Fredag den 18. august 2017 kl. 02:37

USAJay-Z - 4:44 (Urban)
vancairo | Fredag den 18. august 2017 kl. 02:37

StorbritanienNerina Pallot - Man Didn´t Walk On The Moon (Singer/Songwriter)
vancairo | Fredag den 18. august 2017 kl. 02:37

ThailandA Dtom Chon-Gan - Chuang Nee (Karma) (Funk)
vancairo | Fredag den 18. august 2017 kl. 02:36

Extasia & Zach Adam Ft. Rony G - Light Beams USA Schweiz Israel
(Dance/Electronica/House)

Philip | Fredag den 18. august 2017 kl. 02:25

Jeg ville have svoret på at jeg havde tippet Zach Adam før, men her er han i hvert fald. Selv om han er opvokset i Israel, forbinder jeg mere lyden med noget der kunne have hittet på German DeejayPlaylist i disse år, måske krydret med med en lille knivspids Avicii. Hjemme i Israel vandt han en pris helt tilbage i 2007 for årets melodi, å han er ikke noget nyt navn på dancescenen.

 

Men netop lyden skyldes formentlig mere Extasia, som man også kan høre det i "Tomorrow (One Last Time)" som var fremme med Extasia feat. Amannda sidste år ved denne tid. Hvor hun kommer fra, kan jeg til gengæld ikke blive klog på.

StorbritanienGary Numan - My Name Is Ruin (Synthpop)
vancairo | Torsdag den 17. august 2017 kl. 04:03

USA MexicoThe Isley Brothers & Santana - Higher Ground (Funk)
vancairo | Torsdag den 17. august 2017 kl. 04:03

TyrkietMabel Matiz - Ya Bu Isler Ne (Pop)
vancairo | Torsdag den 17. august 2017 kl. 04:03

StorbritanienThe xx - I Dare You (Alternative)
vancairo | Torsdag den 17. august 2017 kl. 04:02

FinlandSamu - Hiljaisuus (Rock)
vancairo | Torsdag den 17. august 2017 kl. 04:02

USAThe All-American Rejects - Sweat (Alternative)
vancairo | Torsdag den 17. august 2017 kl. 04:02

USAMr. Big - Defying Gravity (Rock)
vancairo | Torsdag den 17. august 2017 kl. 04:02

Oscar And The Wolf - Breathing Belgien
(Pop)

vancairo | Torsdag den 17. august 2017 kl. 04:00

Jeg har igennem årene forudset en masse gennembrud til fremragende kunstnere - langt de fleste er ikke sket:-)

For et par år siden regnede jeg med at belgiske Oscar And The Wolf ville få deres internationale gennembrud med deres fede coverversion af Amy Winehouse´s "Back To Black", men udover at hitte her på CB, så blev det ikke til det store.

Det kan verden så ærgre sig over, for Oscar And The Wolf´s nye single "Breathing" er også et hamrende Pop-brag af et hit.

HotShotDebut på plads 24. af ugens CB R.A.T.-chart!

SverigeAvicii Ft. Sandro Cavazza - Without You (Dance/Electronica/House)
vancairo | Onsdag den 16. august 2017 kl. 19:09

USACardi B - Bodak Yellow (Money Moves) (Urban)
vancairo | Onsdag den 16. august 2017 kl. 19:09

JapanHKT48 - Kiss Ha Matsu Shika Nainodeshouka? (Asian/J-pop/K-pop)
vancairo | Onsdag den 16. august 2017 kl. 19:09

IndonesienPayung Teduh - Akad (Pop)
vancairo | Onsdag den 16. august 2017 kl. 19:09

JapanBoys And Men - Ho Wo Agero! (Asian/J-pop/K-pop)
vancairo | Onsdag den 16. august 2017 kl. 19:09

ColombiaCarlos Vives & Sebastian Yatra - Robarte Un Beso (Latino/Reggaeton)
vancairo | Onsdag den 16. august 2017 kl. 19:08

Hong KongJackson Wang - Generation 2 (Urban)
vancairo | Onsdag den 16. august 2017 kl. 19:08

SydkoreaGFriend - Love Whisper (Pop)
vancairo | Onsdag den 16. august 2017 kl. 19:08

USA TaiwanWill Pan - Close Encounter (Urban)
vancairo | Onsdag den 16. august 2017 kl. 19:08

MalaysiaHael Husaini - Jampi (Pop)
vancairo | Onsdag den 16. august 2017 kl. 19:08

TysklandEisbrecher - Was Ist Hier Los? (Rock)
vancairo | Onsdag den 16. august 2017 kl. 03:21

USA Cuba Puerto RicoJencarlos & Don Omar - Dure Dure (Latino/Reggaeton)
vancairo | Onsdag den 16. august 2017 kl. 03:21

USAFlorida Georgia Line - Smooth (Country/Americana)
vancairo | Onsdag den 16. august 2017 kl. 03:21

Ananya Birla - Meant To Be
(Dance/Electronica/House)

Philip | Onsdag den 16. august 2017 kl. 03:16

Ananya Birla er født i Indien, men flyttede som teenager til England. Da hun blev færdig med sin universitetsuddannelse, flyttede hun tilbage til Indien, hvor hun hjalp sin mor i arbejdet med at bryde tabuet om psykiske lidelser i hjemlandet.

 

Men det var også her hendes musikalske karriere blev skudt i gang, og i efteråret fik hun et stort hit i sit hjemland med "Livin´ The Life".

"Meant To Be" fik mig dog umiddelbart til at tro at hun kom fra det skandinaviske. I hvert fald opfatter jeg lyden som meget norsk.

Danmark GrønlandPhilip - Inuuneq Naluara (Urban)
vancairo | Tirsdag den 15. august 2017 kl. 03:35

DanmarkPede B, Mund De Carlo & Mellow - Energi (Urban)
vancairo | Tirsdag den 15. august 2017 kl. 03:35

Danmark FærøerneKata - Risin Og Moyggi (Alternative)
vancairo | Tirsdag den 15. august 2017 kl. 03:35

DanmarkStraw - 1965 (Country/Americana)
vancairo | Tirsdag den 15. august 2017 kl. 03:35

DanmarkChiro - Bender (Rock)
vancairo | Tirsdag den 15. august 2017 kl. 03:35

DanmarkAllan Olsen - Nu Skal Mågerne Skydes (Singer/Songwriter)
vancairo | Tirsdag den 15. august 2017 kl. 03:35

DanmarkIda Corr - The Morning After (Pop)
vancairo | Tirsdag den 15. august 2017 kl. 03:35

Lovra Ft. Tia Scola - Homeless Tyskland
(Dance/Electronica/House)

Philip | Tirsdag den 15. august 2017 kl. 03:34

Lovra er ikke et navn jeg er stødt på før, men musikalsk set genkender jeg lidt af det der var fremme sidste sommer, hvis man fx blander "Tuesday" med Burak Yeter sammen med "Back in the Day" med De Hofnar X GoodLuck.

 

Lovra er bosat i Berlin og har været aktiv i mindst tre år, men det lader til at det primært er i det britiske de bliver lanceret. Det skal dog ikke afholde os fra at tage et lyt, nu hvor vi har det store internet der giver os chancen.

DanmarkSavage Rose - Woman (Rock)
vancairo | Mandag den 14. august 2017 kl. 03:30

DanmarkMartin Brygmann - Five In The Morning (Pop)
vancairo | Mandag den 14. august 2017 kl. 03:30

DanmarkBisse - Bjælkehuset (Alternative)
vancairo | Mandag den 14. august 2017 kl. 03:30

DanmarkSnavs & Fabian Mazur - Lonely Street (Pop)
vancairo | Mandag den 14. august 2017 kl. 03:30

DanmarkONBC - Tombstone (Alternative)
vancairo | Mandag den 14. august 2017 kl. 03:30

Indaqo - I´m Not Scared
(Pop)

Philip | Mandag den 14. august 2017 kl. 03:29

Italienske Indaqo havde et hit sidste år med nummeret "Boom, Boom, Boom", der nåede 32.-plads på CB Dancefloor.

 

Nu er der så kommet nyt fra den front, og stilen er nogenlunde den samme.

Men straks genkender jeg Eighth Wonders hit fra 1988, for det er en coverversion af det nummer som gruppen med Patsy Kensit i forgrunden hittede med i foråret 1988. I den store hype omkring nummeret dengang missede de ikke en mulighed for at fortælle at den var produceret af Pet Shop Boys, og den bed også på mig. Det fedeste dansemusik fra det britiske på den tid var enten produceret af Stock/Aitken/Waterman eller Pet Shop Boys – hvis de da ikke var sammen, alle fem.

Ugens HitPick

Jenn Morel - 1990 USA Den Dominikanske Republik
(Latino/Reggaeton)

vancairo | Mandag den 14. august 2017 kl. 01:30

Den Domiinkanske Republik, USA og Italien er de tre lande, som spiller sammen i ugens HitPick.

Jenn Morel er nemlig født i førstnævnte, opvokset i New York og på italiensk pladeselskab.

Model og skuespillerinde står først på CV'et, men på det seneste er også sangerinde/rapper blevet tilføjet og nummeret "Ponteme" har indtil videre hittet godt i bla. Italien.

Her har hun taget den fransk-chilenske sangerinde Ana Tijoux's hit "1977" op og omskrevet det til "1990".

Originalt et nummer der har hittet hist og her over flere år, uden rigtigt at brage igennem.

Om det gør det nu, må tiden vise. Men den sexede entertainer Jenn Morel leverer et fremragende stykke LatinoPop, krydret med Rap og den nostalgiske "Tarantino-sound".

Snup en lytter!

Vælg en uge
Januar01020304
Februar05060708
Marts0910111213
April14151617
Maj18192021
Juni2223242526
Juli27282930
August31323334
September3536373839
Oktober40414243
November4445464748
December49505152

Vælg et år:

2007   2008   2009  

2010   2011   2012  

2013   2014   2015  

2016   2017   2018  

2019   2020   2021  

2022   2023   2024  

2025   2026